Rotorträffen den 20-21

Rotorträffen den 20-21

Den 21 och 22 August var det dags!

Det var redan folk på plats under fredags kvällen där Karl-Erik bland annat körde lite Taxi tester med sin SE-VJT.

Det var inte bara gott om Autogyro’s utan även mycket folk. Dessvärre hade vinden fått för sig att vara extra byig just på lördagen, och med extrema lättviktare som Parson och Humlan så blir det lite extra bråkigt inför ladningen.
Av denna anledning så genomfördes ingen Glidning.

 

Det “surrades” inte bara från maskinernas motorer utan även mycket dikussioner

 

Peter från Gyroflyg.se kom farande i klubbens MTO Sport och bjöd medpassagerare på en härlig upplevelse! Peter som förövrigt äger SE-HXA – Humla. Det är roligt att se även lite kommersiella maskiner på en träff som denna, vi har ju trots alla samma intresse.

MTO Sport inför landning

 

SE-HXR en av dom första humlorna någonsin byggda i Sverige kom till träffen med autogyro pionjärer Karl-Axel själv. Det var nu mer än 10år sen motorn hade varit igång och frågan var om maskinen överhuvudtaget skulle starta. Till Karl-Axel’s stora häpnad tände den till redan efter 7 slag vilket är smått otroligt i sig och efter lite varmkörning tog McCulloch 72’an med Mattias vid spakarna en liten Taxi tur på banan. Film kommmer!

 

Karl-Axel håller på att slå igång SE-HXR

 

Maskiner som närvade:

SE-VNI – MTO Sport
SE-HXT – Humla
SE-HZA – Parson II
SE-VJT – Humla
SE-HYG – Humla
SE-HYB – Humla
SE-HXR – Humla
SE-XXX – Pågående bygge Humla.
Klubben Glider

Dessvärre var många intresserade tvunga att lämna återbud inför träffen av olika anledningar annars hade vi sett en handfull maskiner till på plats.
Bland annat Sportster & Sparrowhawk.

Årmöte gick av stapeln vid 16:00. Mer information om detta på Medlemssidan när protokollet är klart.
Fanns många bra åsikter och diskussioner, mycket som kommer gynna våra medlemmar.

 

 

“SE-HIT” visade vägen kl 16:00

 

Efter Åtmöte så blev det dags för grillen och tillslut kom mörkret farande!

Glöden är fin och snart är gallret fullt.